سبزیجات

پیازچه سفید

پرینت
 نوع محصول قوطی\گرم پاکت\کیلوگرم  کیسه\کیلوگرم میزان مصرف درهکتار
 پیازچه سفید ۵۰۰ ۵ ۲۵ ۵۰

 

پیازچه یا پیاز بهاره (به انگلیسی: Scallion) نوعی تره‌پیاز از سرده والک است که پس از بلوغ دارای سر گلوله‌وار می‌گردد.

پیازچه با نام علمی Allium Schoenoprasum گیاهی است دوساله، دارای ریشه های سطحی. انتهای ساقه پیازچه در خاک بصورت استوانه ای ضخیم شده و برگها در اطراف آن قرار میگیرند و مواد غذایی در آنها ذخیره میشود. آب فراوان در زمان رشد و نمو بر عملکرد محصول می افزاید. پیازچه احتیاج زیادی به نور دارد.پیازچه قابلیت استفادهٔ خام به عنوان سبزی یا یکی از اجزای سالاد را دارد که بیشتر در آمریکای شمالی می‌باشد، اما در آسیای شرقی بیشتر به صورت پخته یا سرخ شده مصرف می‌گردد.

پیازچه (Scallion) بیشتر برای بهبود طعم و مزه غذاها مصرف می شود. اما علاوه بر این که این گیاه بسیار خوش مزه و خوش طعم است، دارای فواید تغذیه ای زیادی نیز می باشد.پیازچه مانند سیر و تره فرنگی از خانواده آلیوم است و پیاز آن قبل از این که به طور کامل رسیده شود از زمین چیده می شود.

آموزش کاشت پیازچه

شرايط  اقليمي کاشت پيازچه

 پيازچه به نور زياد خورشيد نياز دارد. در خانه ميتوانيد پيازچه را پشت پنجره نورگير پرورش دهيد. پيازچه به سرما بسيار حساس است. اين گياه مي بايست هميشه بايد مرطوب نگه داشته شود، قبل از سبز  شدن گياه خاک بايد داراي رطوبت باشد و بعد از سبز شدن سه روز يکبار آبياري شود.

جوانه زدن پيازچه

مدت زمان جوانه زني بين 5 تا 10روز مي باشد.مناسبترين دما جهت جوانه زني بذر پيازچه 21 تا 27 درجه سانتي گراد مي باشد.

زمان کاشت پيازچه

زمان کشت پيازچه از اوايل اسفند تا اواخر خرداد ماه است. پيازچه از طريق بذر کشت ميشود و انتخاب بذر خوب مهمترين قسمت از عمليات کاشت ميباشد.ارتفاع پيازچه به 25تا 35 سانت ميرسد. 

بذر پاشي  پيازچه

بذرهاي پيازچه را بر روي بستري که آماده کردين بپاشيد ، توجه کنيد که بذرهاي پيازچه خيلي نزديک هم و فشرده پاشيده نشوند زيرا بعداز اينکه بزرگ تر شدن توي هم رفته و رشد خوبي نخواهند داشت و محصول خوبي نميدهند. بذر پيازچه در عمق نيم سانتي متري خاک کاشته ميشود.

نياز خاکي  بذر پيازچه

اگر ميخواهيد پيازچه را در باغچه کشت کنيد، مقداري خاک برگ و ورمي کمپوست را با خاک مخلوط کنيد. و براي کشت در گلدان مخلوط کوکوپيت + پيت ماس + خاک باغچه  ترکيب خوبي است.

زير و رو کردن خاک باعث رشد بهتر گياه ميشود.مناسبترين خاک براي کشت پيازچه خاک هاي هوموسي با pH بين 5.5 تا 6.5 مي باشد.پيازچه در دوره رويش به آب فراوان نياز دارد و معمولا هر 6 تا 7 روز يکبار آبياري ميشود. دفع علف هاي هرز از بدو رويش گياه بوسيله وجين انجام مي گيرد. استفاده از علف کشهاي اختصاصي بلافاصله پس از کاشت در کشت هاي مکانيزه توصيه ميشود.

 نحوه و زمان برداشت گياه پيازچه

برداشت پيازچه زماني انجام ميگيرد که حداقل 50 درصد و يا حداکثر يک سوم برگ هاي پياز به طرف پايين خميده شده باشد. پيازچه هاي برداشت شده را به منظور خشک شدن چند روز بر روي زمين پهن مي کنند.

 خواص درماني و دارويي گياه پيازچه کاهش فشارخون بالا با خوردن پيازچه

  • پيازچه کاهش دهنده کلسترول و تري گليسيريد است.
  • پيازچه مجراي تنفسي را تحريک و خلط را دفع مي کند.
  •  روغن طبيعي آن غده عرق را تحريک مي کند و باعث تعريق مي شود. فشار خون را تنظيم مي کند.
  • پيازچه گردش خون را تسريع مي بخشد و ويتامين B1 را جذب مي کند تا استرس و خستگي کاهش پيدا کند.
درباره این محصول هر آنچه که مبهم است از ما بپرسید

دهقان بذر

Vine Cellar

بذر به بخشی از گیاهان مورد توجه در کشاورزی و باغبانی گفته می‌شود که می‌تواند به تکثیر و تولید مثل آن گیاه منجر شود. در کشاورزی به هر بخش از گیاه که بتواند نسل دیگری از همان گیاه را تولید کند بذر می‌گویند. 

تماس با ما

آدرس

آدرس: تهران ، شهرری ، میدان هادی ساعی ، خیابان شهید آوینی پلاک 110 ، دفتر فروش گروه تولیدی دهقان بذر

تماس با ما

Tel : 021 55951412 --021 55903705

Mobile : 09121266809

Fax : 021 55918159

Telegrm : t.me/dehghaniseeds

email : info@dehghanseeds.com

ایمیل

info@dehghanseeds.com

اولین و تنها مرکز بذرهای استاندارد دراستان تهران