صیفی جات

بامیه

پرینت
فرمانرو: گیاهان
دسته: گیاهان گلدار
رده: دولپه‌ای‌ها
(طبقه‌بندی‌نشده): رزیدها
راسته: پنیرک‌سانان
تیره: پنیرکیان
سرده: Abelmoschus
Species: A. esculentus
نام علمی
Abelmoschus esculentus
مترادف (زیست‌شناسی)

Hibiscus esculentus L.

 نوع محصول قوطی\گرم پاکت\کیلوگرم کیسه\کیلوگرم میزان مصرف در هکتار
 بامیه ۱۰۰۰ ۱۰ ۲۵ ۶

بامیه (okra)بامیه گیاهی است گل‌دار از خانواده پنیرکیان که زادگاهش آسیا یا آفریقاست . قدمت این گیاه زیاد نیست . مصریها در قرن 12 یا 13 میلادی این گیاه را می کاشته اند در اروپای شرقی در اطراف دریای مدیترانه بیش از سایر نقاط از این سبزی مصرف می شود. در ترکیه بامیه را خشک کرده برای مصرف زمستان ذخیره می کنند.بامیه گیاهی است گرم‌سیری که در نقاط سرد، کم‌رشد و کم‌محصول می‌شود. گیاه دارای ساقه راست، پوشیده از تار و ارتفاع ۵/. تا ۱ متر (گاهی ۲ متر) است. برگهائی به شکل قلب تخم فرعی مرکب از ۵–۳ لوب و گلهایی منفرد درکناره برگها دارد. رنگ گلبرگهای آن زرد ولی در قسمت وسط قرمز رنگ است. میوه هرمی شکل، دراز و محتوی دانه‌های پوشیده از تار دارد.این گیاه اولین بار در ایران در شهر سرخس کشت و برداشت شد.

 

مصرف غذایی

در اروپای شرقی در اطراف دریای مدیترانه بیش از سایر نقاط از این سبزی مصرف می‌شود. در ترکیه بامیه را خشک و برای مصرف زمستان ذخیره می‌کنند. در ایران برای تهیه خورش بامیه از آن استفاده می‌شود که غذای معروف جنوب ایران است.

باميه داراي باميه هاي خوراکي با لعاب فراوان است. باميه بهترين رشد را در آب و هواي گرم دارد. گياه داراي ساقه راست، پوشيده از تار و ارتفاع 0.5 تا 1 متر ( گاهي 2 متر) مي باشد. برگهائي به شکل قلب تخم فرعي مرکب از 5-3 لوب و گلهايي منفرد درکناره برگها دارد. رنگ گلبرگهاي آن زرد ولي در قسمت وسط قرمز رنگ مي باشد. باميه هرمي شکل، دراز و محتوي دانه هاي پوشيده از تار دارد.

آموزش کاشت بذر بامیه

شرايط  اقليمي کاشت باميه

باميه گياهي است گرمسيري و در نقاط سرد کم رشد و کم محصول مي شود.محلي که باميه در آن کشت ميشود در شب بايد حداقل داراي 13 درجه ساتيگراد دما باشد.

جوانه زدن باميه

مدت زمان جوانه زني بين 10 تا 12 روز مي باشد.

زمان کاشت باميه

باميه گياه فصل گرم است و مقاومت هواي خنک و يخبندان ندارد. در نقاطي که دوره رشد کوتاه بوده و شبهاي آن نسبتاً سرد مي باشد بخوبي رشد نمي کند و باميه خوبي نمي دهد . بنابراين آنرا در اول فصل نمي کارند. همچنين در آخر فصل تابستان که روزها کوتاه بوده و شبها سرد باشد ميزان محصول آن کاملاًَ پائين مي آيد. باميه تحمل رطوبت را ندارد. دماي مناسب براي رشد بوته آن بين 21 تا30 درجه سانتي گراد مي باشد. در طول مدت رشد دما نبايد از 13درجه سانتي گراد کمتر و از 35 درجه سانتي گراد بيشتر باشد. 

بذر پاشي  باميه

بذور باميه بخوبي و براحتي جوانه نمي زنند ، لذا تعداد بذر بيشتري را  با هم بکاريد. بذر باميه در رديف هايي که 120 تا 150 سانتي متر از يکديگر فاصله دارند ، کاشته مي شوند . فاصله دو بوته روي رديف هاي کشت بين 30 تا 90 سانتي متر متغير است. بذور در عمق 1 تا 1.5 سانتي متري خاک قرار مي گيرد.

نياز خاکي  بذر باميه

براي باميه خاکهاي عميق و حاصلخيز مناسب است تقريباً در هر خاکي رشد مي کند و محصول مي دهد. اگر خاک کمي اسيدي يا خنثي باشد براي گياه مناسب است بهترين PH بين 6 تا 7 مي باشد. کود: هرچند، باميه طالب ازت زياد است ولي در اراضي قوي و حاصلخيز احتياج به کود اضافي ندارد. در اراضي ضعيف و شني در صورتيکه از کود دامي استفاده نشود بايد کود شيميايي به فرمول نسبي 5-10-5 به مقدار 500 کيلو تا 1 تن در هکتار به محصول داد. سله شکني و مبارزه با علفهاي هرز از کارهاي اصلي و اساسي مزرعه باميه است هواي گرم و خشک و طولاني مناسب رشد اين گياه است ولي آن احتياج به آبياري زياد وعميق دارد.  قارچ فوزاريوم ممکنست به گياه حمله کند بعضي از حشرات مانند شته مي توانند بوته باميه را مورد حمله قرار دهند.  شته ها مي توانند ناقل ويروسها هم باشند. 

 نحوه و زمان برداشت گياه باميه 

برداشت ميوه بامیه  مرتباً انجام مي گيرد. غلافهاي محتوي بذر باميه قسمت خوراکي آنرا تشکيل مي دهند. توصيه مي شود برداشت باميه هر روز انجام شود.  چنانچه ميوه باميه خم شود و دراين صورت شکاف بردارد زمان برداشت آن فرا رسيده است. اگر ميوه باميه فقط خم شود و شکافته نگردد از موقع برداشت آن گذشته است. که در اين صورت غلافها چوبي شده از کيفيت آنها کاسته مي گردد. هنگام برداشت طول ميوه باميه بين 5 تا 7 سانتي متر متغير است. از ظهور گل تا برداشت ميوه باميه بين 4 تا 6 روز طول مي کشد. 

 خواص درماني و دارويي گياه باميه طبع باميه سرد و تر است.

  •  کلسيم موجود در باميه نيز مي تواند براي جلوگيري از پوکي استخوان موثر باشد.فيبر موجود در باميه بر باکتري هاي مفيد روده موثر است.استفاده از باميه به علت داشتن پتاسيم بالا به افراد مبتلا به بيماري هاي کليه توصيه نمي شود.
  • باميه داراي ماده لزجي است که کمک فوق العاده اي به دفع مواد زائد و سموم در سيستم گوارشي مي کند.
  • مصرف باميه به جهت داشتن پتاسيم و منيزيم در بيماران مبتلا به فشارخون بالا مي تواند اثر کمک کننده داشته باشد. 
  • براي حفظ اثرات مفيد باميه و آنزيم هاي هضمي آن، بايد آن را خيلي کم بپزيد، يعني با حرارت کم يا با بخار ملايم پخته شود، ولي اگر خواستيد آن را سرخ کنيد، از مقدار کمي روغن زيتون يا روغن گياهي براي سرخ کردن آن استفاده کنيد.
درباره این محصول هر آنچه که مبهم است از ما بپرسید

دهقان بذر

Vine Cellar

بذر به بخشی از گیاهان مورد توجه در کشاورزی و باغبانی گفته می‌شود که می‌تواند به تکثیر و تولید مثل آن گیاه منجر شود. در کشاورزی به هر بخش از گیاه که بتواند نسل دیگری از همان گیاه را تولید کند بذر می‌گویند. 

تماس با ما

آدرس

آدرس: تهران ، شهرری ، میدان هادی ساعی ، خیابان شهید آوینی پلاک 110 ، دفتر فروش گروه تولیدی دهقان بذر

تماس با ما

Tel : 021 55951412 --021 55903705

Mobile : 09121266809

Fax : 021 55918159

Telegrm : t.me/dehghaniseeds

email : info@dehghanseeds.com

ایمیل

info@dehghanseeds.com

اولین و تنها مرکز بذرهای استاندارد دراستان تهران