صیفی جات

بادمجان قلمه

پرینت
 نوع محصول قوطی\گرم پاکت\کیلوگرم کیسه\کیلوگرم میزان مصرف در هکتار
بادمجان قلمه ۵۰۰ ندارد ندارد ۱

بادمجان(Eggplant) که بعربی بادنجان نامیده می شود گیاهی است یکساله و دارای ساقه نسبتا ضخیم و پوشیده از کرک . برگهای آن بیضی شکل با نوک باریک و گلهای آن بنفش رنگ است میوه این گیاه دراز و باریک و یا گرد ، برنگهای بنفش ، سیاه ، زرد و سفید دیده می شود .بادمجان از تیرهٔ سیب زمینیان است ، بادمجان بومی هندوستان بوده است و این گیاه در تمام مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری رشد می کند.ارتفاع آن به 40 تا 150 سانتی متر نیز می رسد.

آموزش کاشت بذر بادمجان  قلمی

شرايط  اقليمي کاشت بادمجان

بادمجان (بادنجان) بومي نواحي گرم بوده و در مقابل سرما حساس است (دماي کمتر از 16 درجه سانتي گراد خسارت ببار مي آورد) .بادمجان در زمينهاي مرطوب و سردنيز محصول خوبي نمي دهد احتياجات بادمجان به گرما و آفتاب زياد است. بادمجان را جزو گياهان خنثي طبقه بندي مي کنند ولي براي رشد و نمو بهتر، نياز به گرما و نور کافي دارد نور ضعيف در ايام زمستان در گلخانه ها باعث بد شکل شدن ميوه و افتادن گلها و غنچه ها مي شود به همين دليل نشاها در شکلهاي زودتر از موعد گلخانه ها با منابع نور مصنوعي تغذيه مي شوند. در عين حال ميزان گرماي داخل گلخانه نبايد پائين تر از 20 درجه سانتي گراد باشد کاهش گرماي هوا و بويژه گرماي خاک (کمتر از 18 درجه سانتي گراد) نيز اغلب اختلالاتي مثل افتادن گل و غنچه را بدنبال دارد.

جوانه زدن بادمجان

بعد از کاشت بذر بادمجان، در صورت رعايت کردن شرايط کشت، ظرف 20 الي 25روز جوانه ها ظاهر خواهند شد. 

زمان کاشت بادمجان

بادمجان به دو طريق کشت مستقيم و تهيه خزانه  ازدياد مي شود. در کشت مستقيم بايد تا بر طرف شدن سرما در بهار کشت به تاخير افتد ولي مي توان در گلخانه اقدام به تهيه خزانه و کشت کنيم و به محض مساعد شدن هوا و بر طرف شدن سرما نشاها به محل اصلي منتقل مي شود. 

 بذر بادمجان بر خلاف گوجه فرنگي براي جوانه زدن احتياج به يک دوره استراحت طولاني داردو در بعضي مواقع حتي با سپري شدن دوره استراحت و کاشت بذر در شرايط مناسب باز هم درصد کمي از بذر جوانه زده و رشد نشاهاي جوان نيز بسيار کند است به طوري که بسته به شرايط آب و هوايي و زمان لازم از بذر کاري تا انتقال نشاء به زمين اصلي از 6 تا 12 هفته متغير است. بذر اين گياه کوچک و به رنگهاي زرد يا سفيد ديده مي شود که قوه ناميه را 6 تا 7 سال حفظ مي کند بذرهاي دو ساله داراي حداکثر قوه ناميه هستند.

بذر پاشي و داشت  بادمجان

پس از آن که بوته هاي آن چهاربرگه شدند آنها را از خزانه خارج ساخته و در زميني که قبلا آماده ساخته اند به فاصله ?? سانتيمتر از يکديگر روي رديف ها نشاء مي کنند .فاصله بين رديف ها بايستي يک متر منظور گردد . در طول تابستان هر چهار روز يک مرتبه آبياري ضرورت دارد . 

در هفته اول بعد از انتقال گياه به گلدان براي تشويق به رشد بيشتر و توسعه ريشه دما در طول روز و شب بايد 24 درجه سانتي گراد باشد. زماني که ميوه ها شروع به رشد مي کنند درجه حرارت را در طول روز 22 درجه سانتي گراد و در طول شب 19 درجه سانتي گراد تنظيم کنيد. زماني که ميوه کامل شد درجه حرارت در طول روز 20 تا 22 درجه سانتي گراد و در طول شب 17 تا 19 درجه سانتي گراد بايد باشد.

نياز خاکي بادمجان

زمين بادمجان بايد دائم نم دار و مرطوب باشد. بهترين خاک براي بادمجان خاکهاي شني لومي (sandy Loam) است. همچنين خاک آن بايد عميق ، حاصلخيز و زهکشي خوبي داشته باشد. بادمجان از جمله سبزيهايي است که مواد غذايي زيادي از زمين جذب مي کند، به همين دليل استفاده از کودهاي دامي به ميزان 30 تا 40 تن در هکتار توصيه مي شود چنانچه زمين شني و يا ضعيف باشد بايد به ميزان 40 تا 50 تن و حتي 70 تن در هکتار کود دامي به زمين داد چنانچه کود دامي در دسترس نباشد مي توان براي تقويت خاک به کاشت گياهان خانواده بقولات به عنوان کود سبز در سال قبل از کاشت اقدام نمود استفاده از کودهاي کامل ازت فسفر و پتاسيم بايد در برنامه کودي و آماده کردن زمين قرار گيرد.  pH مناسب خاک بين 5/5 تا6/8  مي باشد. 

 نحوه و زمان برداشت گياه بادمجان 

ميوه بادمجان از زمانيکه حدود يک سوم آن تشکيل شده و اندازه نهائي خود را پيدا کرده باشد تا رسيدن کامل آن قابل برداشت است.ميوه کاملاً رسيده پر رنگ شده به مدت زيادي مي تواند روي بوته مادري باقي بماند. بدون آن که زياد ماندن روي بوته تغييري در کيفيت آن ايجاد کند زياد ماندن ميوه روي بوته فقط روي کميت آن اثر مي گذارد و کمتر مي شود. ميوه  با کاسبرگهاي بزرگ همراه است که با قسمتي از ساقه که بسيار سخت و چوبي مي باشد توام است.بادمجان ها را بعد از برداشت در گلخانه رها نکنيد زيرا باعث گرم شدن و کاهش کيفيت آن ها مي شود. بادمجان را بايد با رطوبت نسبي 80 درصد و دماي 12 تا 15 درجه سانتي گراد ذخيره کرد. بادمجان ها را با محصولاتي که اتيلن توليد مي کنند(مثل گوجه فرنگي) ذخيره نکنيد. بدن بادمجان به کم آبي حساس است بنابراين اگر مي خواهيد آن را به مدت طولاني ذخيره کنيد براي جلوگيري از خشکي بايد آن ها را بپيچانيد.

  

    خواص درماني و دارويي گياه بادمجان بادمجان از دسته سبزيجات گرم و خشک است که براي بيماراني که قند دارند بسيار مفيد است

  • درمان نقرس يکي ديگر از خواص اين ميوه ميباشد.
  • کساني که از يبوست رنج ميبرند ميتوانند از بادمجان در وعده هاي غذايي خود استفاده کنند.
  • درمان فشار خون بالا نيز با خوردن اين ميوه امکان پذير است.
درباره این محصول هر آنچه که مبهم است از ما بپرسید

دهقان بذر

Vine Cellar

بذر به بخشی از گیاهان مورد توجه در کشاورزی و باغبانی گفته می‌شود که می‌تواند به تکثیر و تولید مثل آن گیاه منجر شود. در کشاورزی به هر بخش از گیاه که بتواند نسل دیگری از همان گیاه را تولید کند بذر می‌گویند. 

تماس با ما

آدرس

آدرس: تهران ، شهرری ، میدان هادی ساعی ، خیابان شهید آوینی پلاک 110 ، دفتر فروش گروه تولیدی دهقان بذر

تماس با ما

Tel : 021 55951412 --021 55903705

Mobile : 09121266809

Fax : 021 55918159

Telegrm : t.me/dehghaniseeds

email : info@dehghanseeds.com

ایمیل

info@dehghanseeds.com

اولین و تنها مرکز بذرهای استاندارد دراستان تهران